

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Elements | 6 |
| Output Current | 4 mA |
| Number of Circuits | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 6 |
| Turn-On Delay Time | 26 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Propagation Delay | 17 ns |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Logic Family | 74HCT |
| Logic Level - Low | 0.8 V |
| Logic Level - High | 2 V |
Stock: 5087
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30008
Ext.Price$0.30008
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30008 | $0.30008 |
| 10 | $0.21031 | $2.10310 |
| 50 | $0.18531 | $9.26550 |
| 100 | $0.16329 | $16.32900 |
| 500 | $0.14448 | $72.24000 |
| 1000 | $0.13593 | $135.93000 |
| 3000 | $0.12846 | $385.38000 |
| 5000 | $0.12140 | $607.00000 |
